TechTower v Plzni je jeden z nejmodernějších technologických parků v České republice
Město Plzeň představilo TechTower, jeden z nejmodernějších technologických parků v České republice. Prostory o celkové ploše deset tisíc metrů čtverečních poskytují unikátní zázemí a kanceláře pro inovativní firmy, technologické nadšence, programátory a začínající podnikatele. Studenti mohou své nápady realizovat v coworkingu a sdílených dílnách, v areálu funguje velký multifunkční sál, laboratoř virtuální reality nebo restaurace s kavárnou. TechTower otevřelo město ve středu 1. února 2023 a již nyní je téměř 80 procent zázemí obsazeno. Stavba vyšla na 780 milionů korun, provoz TechToweru zajišťuje Správa informačních technologií města Plzně.
Slavnostní otevření TechTower (fotografie: M. Chaloupka)
„Přestavba bývalého pivovaru na moderní technologické centrum je jedním z největších projektů města Plzně. Naším cílem bylo vybudovat špičkové komplexní prostory pro zavedené firmy i začínající studenty, jejichž chytré nápady mohou změnit svět. A přesně takový TechTower je – architektonicky zajímavé místo, které přispěje k lepší budoucnosti. Dlouhodobou vizí města totiž je, aby chytré nápady vznikaly právě v západočeské metropoli,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.
O nabízené prostory je už nyní velký zájem, v lednu se do TechToweru začali stěhovat první nájemci. Podle radního města pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Daniela Kůse chtějí inovativní firmy sídlit právě v Plzni. „TechTower je moderně revitalizovaný areál na jižním okraji Plzně. Má skvělou dopravní obslužnost linkami městské hromadné dopravy a výhodnou polohu i díky rychlému dálničnímu spojení s Prahou a Německem. Mezi místa v TechToweru, která poutají pozornost, patří třeba moderní laboratoře, unikátní nádrž na testování podvodních robotů nebo prostor v šestém patře, takzvaný SeedUp Space, který umožní jednat doslova nad střechami Plzně s výhledem na samé hranice Čech. Na ty hranice, za které naše startupy míří,“ řekl radní města Plzně Daniel Kůs.
O provoz areálu se stará Správa informačních technologií města Plzně (SITMP) prostřednictvím svého SIT Portu. „Je za námi velký kus práce a musím říct, že jsem s výsledkem opravdu spokojený. TechTower je kus skládačky, který perfektně zapadne do unikátního Plzeňského Inovačního Ekosystému PINE. Skrze něj pracujeme s talenty, technickou komunitou, inovativními podnikateli a vytváříme v západočeské metropoli podmínky pro vědu, výzkum a vznik nových, perspektivních pracovních míst. Pro takové aktivity potřebujeme kvalitní zázemí, místo, kde může komunita tvořit, kde posílíme vztahy mezi začínajícími podnikateli a těmi, kteří již mají co předat tak, aby se navzájem inspirovali a posouvali dál. TechTower je krok k lepší budoucnosti. A osobně se moc těším na všechno, co život ve zdech bývalého pivovaru Plzni přinese,“ vysvětlil ředitel SITMP Luděk Šantora.
S výstavbou Technologického parku TechTower, který získal jméno podle 32 metrů vysoké pivovarské věže, začala Plzeň v prosinci 2019. „Při rekonstrukci budov vycházeli architekti Tereza Vojtěšková a Milan Varvařovský z původního železobetonového skeletu, využili klenbové skořepiny i cihlové vyzdívky. Předmětem rozsáhlé přestavby byly zejména dva objekty – ležácké sklepy s dvaatřicetimetrovou vodárenskou věží a bývalá správní vila. Stavba byla zkolaudována na konci minulého roku,“ řekl Pavel Grisník, vedoucí Odboru investic Magistrátu města Plzně, který měl stavbu na starosti.
Jednou z firem, která v TechToweru našla nové sídlo, je společnost CIE Group. Ta je evropskou jedničkou ve tvorbě aplikací ve virtuální realitě a s městem Plzní zavedla v roce 2021 ve vybraných základních školách virtuální realitu do výuky. „Pro nás tento krok neznamená pouze stěhování, ale jedná se o zásadní milník v růstu celé společnosti. Před šesti lety, kdy jsme založili společnost, by nikdo z mých kolegů nečekal, že budeme sedět v jedné z nejprestižnějších kanceláří v Plzni a s dalšími technologickými firmami naplňovat naše vize. Mít možnost pracovat v TechToweru a spolupracovat s vizemi Plzně jako Smart City vnímáme za výsadu a zároveň za závazek k tomu, abychom nadále ještě více rozšířili, co lidé z Plzně a okolí dokáží ve světě technologií,“ řekl ředitel společnosti CIE Group Marek Bárdy.
Na projekt za zhruba 780 milionů korun včetně DPH získalo město Plzeň příspěvek z fondů Evropské unie ve výši 181 milionů korun, a to prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky v rámci dotace z Integrovaných teritoriálních investic pro Plzeňskou metropolitní oblast z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Stavbu provedlo sdružení GEOSAN GROUP, a. s., a Pohl CZ, a. s.
Projekt ITI PMO – Technologický park DRONET – Plzeň Světovar je realizován za finanční podpory Evropské unie, z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Služby infrastruktury – ITI (Plzeň), prostřednictvím nástroje ITI (Integrované teritoriální investice) Plzeňské metropolitní oblasti.
Zájemci o pronájem prostor najdou potřebné informace na webu:
www.techtower.cz
Text: Eva Kriegerová