Plzeň inspiruje Evropu svou podporou startupů a inovací
Plzeň jako město inovací a moderních technologií poznali v uplynulém týdnu zástupci mnoha evropských zemí. Inspiraci hledali u hlavních aktérů Plzeňského inovačního ekosystému PINE, tedy u Správy informačních technologií města Plzně a Podnikatelského a inovačního centra BIC Plzeň. PINE a plzeňské startupy se také prezentovaly na Světovém silničním kongresu v Praze. Západočeská metropole tam odborníkům představila své inovační přístupy při řešení dopravy ve městě.
Zdroj fotografií: Správa informačních technologií města Plzně
„Snahou města je navázat na silnou průmyslovou tradici a zapsat Plzeň na inovační mapu Evropy. Daří se to díky Plzeňskému inovačnímu ekosystému, v řadě evropských zemí o Plzni už vědí a cíleně za námi přijíždějí. Být inspirací nejen českým městům, ale i jiným státům je pro nás velkým závazkem a výzvou,“ uvedl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Podle státní agentury CzechInvest, která do Plzně přivezla zástupce osmi evropských zemí, je Plzeňský inovační ekosystém PINE nejpropracovanější městský a regionální inovační ekosystém v České republice.
„V našem ekosystému pečujeme o inovace na každém kroku. Komplexní podporu poskytujeme talentovaným lidem od předškolního věku po zkušené podnikatele. Pracujeme na tom, aby byla Plzeň atraktivní pro mladé inovátory i průmyslové velikány a aby se stala sídlem světově úspěšných firem. Z toho všeho budou těžit hlavně Plzeňané, pro které tu budou vznikat kvalitní a dobře placená pracovní místa, Plzeň nebude městem montoven a cílem levné pracovní síly. Zvýší se příjmy do městského rozpočtu a bude možné financovat další investice do rozvoje města, infrastruktury, bydlení, kultury nebo veřejného prostoru,“ vysvětlil myšlenku ekosystému PINE jeho zakladatel Luděk Šantora, ředitel SITMP a jednatel BIC Plzeň.
Konkrétní příklady fungování ukázala Plzeň skrze své Centrum robotiky, Drony SIT, SIT Port, TechTower a BIC Plzeň. Viděli je nejen představitelé mezinárodního projektu v čele s agenturou CzechInvest, ale i účastníci Světového silničního kongresu, který se v Praze konal po 52 letech. Do Plzně přijeli čerpat zkušenosti, inspiraci a nápady.
O ekosystému PINE se mluvilo i v Praze ve spojení s plzeňskými startupy, které se zabývají inovačními přístupy při řešení dopravy. Aplikaci pro modelování dopravy ve městě při řešení různých situací představila firma RoadTwin, s.r.o., mapu dopravní nehodovosti a analýzu rychlosti a intenzity dopravy ukázala společnost InnoConnect, s.r.o., inteligentní plánování a analýzu dopravy pak firma Amitia. Všechny zmíněné startupy získaly podporu města v rámci Plzeňského inovačního ekosystému PINE a s Plzní nadále spolupracují. Nyní představily svá inovativní řešení zahraničním odborníkům v silniční dopravě.
Text: Monika Krausová