ÚvodO násAktualityMěsto Plzeň představí své vize pro veřejný prostor

Město Plzeň představí své vize pro veřejný prostor

Kontaktní informace

Renata Benešová, DiS

marketing

tel. :+420 378 035 006
e-mail: benesovarena@plzen.euProč je veřejný prostor důležitý? A co s ním Plzeň plánuje? Vysvětlení se zájemci dozví na akci nazvané Vize pro veřejný prostor. Uskuteční se 23. listopadu 2023 od 17 hodin v Klempírně DEPO2015.

Veřejná prostranství jsou všude kolem nás. Ulice, náměstí, nábřeží či parky jsou propojujícím prvkem města a zároveň město tvoří a dávají mu jednoznačný osobitý ráz a náboj. Je to prostor, ve kterém se může pohybovat kterýkoliv obyvatel nebo návštěvník města, proto je pro nás zásadní tuto naši vizi představit veřejnosti a získat užitečnou zpětnou vazbu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast technickou Pavel Bosák.

Ilustrační foto (zdroj: ÚKRMP)

Ilustrační foto (zdroj: Útvar koncepce a rozvoje města Plzně)

Veřejná prostranství tvoří pomyslnou kostru, která spojuje jednotlivé budovy a tvoří tak pojivo města. Na základě zkušenosti řady měst lze říci, že kvalita veřejných prostranství zásadně definuje kvalitu života v daném místě, a nejen proto je potřeba o ně důsledně pečovat a kultivovat je.

Aby mohly všechny složky města při plánování či schvalování revitalizací veřejných prostranství rozhodovat jednotně a výsledné kultivace působily v rámci města uceleně a koncepčně, nechalo město Plzeň vytvořit Koncepci veřejných prostranství,“ řekl Jaroslav Holler, vedoucí úseku veřejného prostoru a životního prostředí Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Koncepce samotná se skládá ze dvou částí. První část řeší koncepční přístup a definici možného budoucího směřování rozvoje společného prostoru města. Druhou částí je pak manuál, který prostřednictvím principů a pravidel nastavuje paletu nástrojů pro dosahování kvality. Na konkrétních příkladech tak ukazuje, jak by měla být veřejná prostranství řešena, a to jak v rámci velkých investičních akcí, tak i při běžných úpravách.

Příprava koncepce a manuálu jde do své finální fáze. Před předložením dokumentu radě města ho však chceme představit nejprve veřejnosti. Proto jsme přichystali akci s názvem Vize pro veřejný prostor, která se bude konat 23. listopadu 2023 od 17 hodin v prostoru Klempírny v DEPO2015,“ pozvala ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká. Nebude se jednat o obyčejnou prezentaci. Naopak, akce si klade za cíl téma důležitosti kvalitních veřejných prostranství probrat z více stran. Mimo představení manuálu se tak návštěvníci mohou těšit na další prezentace odborníků z oboru a také na panelovou diskusi s experty na veřejný prostor i zástupci města Plzně.

„Účast přislíbili pánové Peter Bednár Vít Zeman, kteří jsou kapacitami ve svém oboru. Samotného představení koncepce a Manuálu tvorby veřejných prostranství se ujme docentka Pavla Melková, jejíž tým dokument ve spolupráci s Útvarem koncepce a rozvoje města Plzně připravoval,“ dodal Jaroslav Holler.

1000